Udział dzieci w życiu parafii  

Chrzest Święty

 

   Chrzest Antoniego Kaczanowskiego


Dzień w którym nasz kraj stał się częścią zjednoczonej Europy sprawił, że granice otworzyły się. Od tego czasu możemy swobodnie podróżować po terenie Unii Europejskiej. Z czasem też w kolejnych krajach Wspólnoty zaczęły otwierać się tzw. rynki pracy dla polskich obywateli. Jak wszyscy wiedzą spowodowało to migrację – zjawisko, które dotyczy wielu rodzin. Dziś, po kilku latach bycia we Wspólnocie Europejskiej, nikogo nie zaskakuje fakt, że ktoś pracuje za granicą czy jeździ samochodem na zagranicznych numerach, a czasami jeszcze z kierownicą po prawej stronie. Nikogo też nie zaskakuje fakt, że dzieci urodzone z dala od kraju, przyjmują Sakrament Chrztu Świętego w ojczystym kraju.
Tak właśnie jest w przypadku małego Antka – Antonyego Kaczanowskiego. Urodzony z dala od swojej ojczyzny przyjechał do Radomia, aby w dniu 17 lipca przyjąć Sakrament Chrztu Świętego. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia byli podwójnie wzruszeni. Po pierwsze, iż kolejne dziecię powiększa naszą Parafię. A po drugie, że będąc gdzieś daleko od nas mamy pewność, iż rodzice będą go wychowywać w duchu chrześcijański i polskim. Decydując się na przyniesienie swojego syna do Chrztu powiedzieli: TAK Chrystusowi i przyjęli na siebie zobowiązanie, by być mu przykładem bogobojnego życia. Życia wiary, modlitwy i wzajemnej miłości.
Rodzicom życzymy dużo Bożego Błogosławieństwa, radości i pociechy z syna, oraz wytrwałości w codziennych trudach. A także byśmy mogli ich jak najczęściej widywać wraz z dziecięciem w radomskim kościele.  Udział dzieci w życiu parafii


Nasze dzieci bardzo chętnie włączają się w życie parafii. Nie trzeba ich namawiać do czynnego udziału w nabożeństwach czy spotkaniach parafialnych. Często same dopytują się: „ Proszę Pani, kiedy dostaniemy teksty ról na przedstawienie adwentowe, czy wielkanocne”.
To duża radość, szczególnie dla starszych parafian, kiedy widzą sporą gromadkę dzieci „paradujących” dumnie z koszykami pełnymi owoców i warzyw, w stronę ołtarza. A niejednemu z nas kręci się w oku łezka, kiedy słyszy swoje dziecko deklamujące w kościele wiersz biblijny…  Tak, dzieci są przyszłością naszego kościoła, naszej parafii.


Ale nie tylko dzieci chętnie uczestniczą w nabożeństwach, czy spotkaniach parafialnych. W ramach zajęć z lekcji religii chętnie odwiedzają jesienią cmentarz parafialny. Zgodnie z tym, iż kiedyś zadeklarowały opiekę na opuszczonymi grobami, każdej jesieni przychodzą na cmentarz i sprzątają wybrane przez siebie groby. Grabią liście, sadzą kwiaty i wyrywają chwasty, które w międzyczasie zdążyły się pojawić. Jest o z ich strony wyraz pamięci o tych, o których często już nikt z żyjących nie pamięta. Dzieci chętnie pojawiają się na cmentarzu i porządkują groby. Uczą się przy tym szacunku dla przeszłości parafii oraz kształtują swoją wrażliwość.


Cieszymy się, że dzieci biorą czynny udział w życiu naszej parafii i oby ta aktywność nie zanikła po Konformacji, ale wręcz przeciwnie jeszcze bardziej rozkwitła.