Okolicznościowe spotkania parafialne  

Okolicznościowe spotkania parafialne

 

   Poranki Wielkanocne
Jak co roku tradycyjnie w Kielcach i Radomiu odbyły się Poranki Wielkanocne.

 

Kielecki Poranek miał miejsce w sobotę 30 kwietnia. W programie oprócz wspólnego przyrządzania jajecznicy i konsumowania pyszności przygotowanych przez Parafianki, było też coś dla ducha. Najpierw część, którą można nazwać artystyczną, wypełniła gra na fisharmonii Kornelii Rudkowskiej. Usłyszeliśmy dwa utwory (pasujący do aury tego dnia) „Jesień” autorstwa Samuela Majkapar oraz „Wariacje G-Dur” op. 42 Friedricha Kuhlau. Po przeżyciu artystycznym nastąpiło rozważanie biblijne. Nie zabrakło także wspólnego śpiewu.
Ale to nie wszystko. Po zakończeniu „części oficjalnej” kilka osób pozostało, by wspólnie pracować przy wyrabianiu breloczków na klucze, które miały być pamiątką dla uczestników Diecezjalnego Zjazdu Chórów. (Zjazd ten odbył się w Kielcach 28 maja - relacja znajduje się poniżej). A ponieważ spodziewaliśmy się około dwustu gości na Zjeździe trzeba było mieć stosowną liczbę pamiątek. To wymagało sporego nakładu pracy. Cieszy więc fakt, tak chętnego zaangażowania się kieleckich Parafian w przygotowanie breloczków – nutek . Cieszymy się też z milej i serdecznej atmosfery jaka towarzyszyła całemu spotkaniu.

 

W Radomiu zaś Poranek Wielkanocny miał miejsce dopiero 15 maja. Termin ten wiązał się nie tylko z późną tegoroczną Wielkanocą, ale również i z tym, że tuż po Świętach miał miejsce tzw. długi majowy weekend. Stąd też dopiero w połowie maja mogliśmy się spotkać na Poranku Wielkanocnym. W Radomiu również na stołach pojawiła się tradycyjna wielkanocna jajecznica i inne pyszności. Tradycyjnie też dzieci wystawiły przygotowane wcześniej przedstawienie. Tytuł sztuki teatralnej brzmiał: Wczasy w Jerozolimie. Wyjątkowo tym razem nie śpiewał na spotkaniu chór parafialny, ale było to działanie przemyślane. Chór już wcześniej podczas nabożeństwa wykonał dwie pieśni, które przygotowywał na Diecezjalny Zjazd Chórów. W kościele, dobrym akustycznie wnętrzu, usłyszeliśmy dwie pieśni: „Słońce wschodzi i zachodzi” z  Musicalu Skrzypek na dachu w opr. muz. M. Cieślak oraz „Alleluja”  F. Händel, opr. A. Bajko. Na Poranku Wielkanocnym był natomiast inny, wyjątkowy śpiew. Dzieci uczyły swoich rodziców, a także pozostałych parafian pieśni, które poznały na Rekolekcjach w Łodzi. Nauka wypadła zadowalająco. Okazało się, iż dorośli całkiem dobrze radzą sobie z młodzieżowymi pieśniami, śpiewanymi przy akompaniamencie gitary. Również i to Wielkanocne spotkanie, przebiegło w milej i serdecznej atmosferze.


     Wieczór Adwentowy


Miesiąc grudzień obfituje w wiele wydarzeń parafialnych. Okres Adwentu to magiczny czas: zapalonych świec na wieńcach adwentowych, spotkań parafialnych, pieczenia ciast i odwiedzin ukochanego przez dzieci Mikołaja. Niemniej Czas Adwentu to także czas wyciszenia, refleksji nad zbliżającymi się Świętami, nad przyjściem na Świat Jezusa Chrystusa.

Grudzień 2011 roku w naszej parafii był w pewnym sensie wyjątkowy, bowiem postanowiliśmy obdarowań wszystkich starszych parafian wieńcami adwentowymi. Panie, które zawsze bardzo chętnie przychodzą, by wyplatać wieńce adwentowe, w tym roku miały dużo pracy. Udało się przygotować aż 20 pięknych wieńców. Może ktoś powiedzieć, że to już masowa produkcja. Nic z tych rzeczy. Każdy wieniec był inny i niepowtarzalny, bo w każdym „zatopiona” była dusza pracowitych pań. Wieńce rozwozili starszym parafianom Pastorostwo. Muszę powiedzieć, że był to niesamowity czas miłych rozmów przy herbatkach, gdzie w niejednym oku zakręciła się łezka wzruszeniaMiesiąc grudzień to wyczekiwanie nie tylko przez dzieci, Wieczory Adwentowe. W Kielcach dzieci uczestniczące w spotkaniu miały możliwość wykonać śliczne, błyszczące bombki. Natomiast parafianie z Radomia, dwa tygodnie później, obejrzeli ciekawe przedstawienie o bombkach choinkowych. Zarówno do dzieci z Kielc jak i z Radomia przyjechał Mikołaj. Jak On to robi, że każde dziecko zna po imieniu i wie kiedy „wpaść” z prezentem? Nie wiadomo!