Wnioski i projekty remontowe  

Wnioski i projekty remontowe

 

  

Odnowione wnętrze kieleckiego kościoła

 

Kielecki kościół w roku 2000 przebył generalny remont. Były to niezwykle szczęśliwe i wzruszające dla wszystkich Parafian chwile, gdy mogli wejść do wyremontowanego kościoła i tym samym uczestniczyć w nowym rozdziale historii Parafii. Jednak dziesięć lat eksploatacji robi swoje. Tynk na gzymsach i kolumnach popękał, a ściany, szczególnie przy kaloryferach pokryły się czarnymi smugami. W naszych głowach zaświtała myśl, że trzeba by pomyśleć o ponownym odnowieniu wnętrza świątyni. Ale łatwo powiedzieć, a gorzej zrealizować. Jednak Pan Bóg cały czas podtrzymywał w nas chęć wymalowania kościoła. Nie tylko motywował do myślenia o odnowieniu kościoła, ale i pokazał sposób realizacji tego zadania. Bowiem ta sama myśl: trzeba by odnowić kościół, pojawiła się nie tylko w naszych głowach. Nasi Najemcy – bracia z kieleckiego zboru Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, podjęli decyzję by włączyć się czynnie w ideę odnowienia wnętrza kieleckiego kościoła. Efektem rozmów i podjętych działań jest przeprowadzenie dokładnego remontu. W kościele na nowo wytynkowano kolumny podtrzymujące balkon, a także kolumny przy prezbiterium. Poprzedni tynk nie wytrzymał próby czasu i jak się okazało nie był najlepszej jakości. Stary tynk zastąpiono tynkiem renowacyjnym, czyli materiałem opracowanym specjalnie do starych wnętrz. Tynk ten jest odporny na wiele niekorzystnych dla murów czynników, jak na przykład wilgoć, czy sól wchodząca wraz z nią w mury. Poza kolumnami w wielu miejscach dokonano napraw popękanych elementów i detali architektonicznych. Szczególnie niekorzystnie wyglądały gzymsy, zostały więc gruntownie naprawione.
Całe wnętrze zyskało nowe kolory. Ściany są w tzw. złamanej bieli, kolumny w kolorze jasnego piaskowca, a absyda za złotym krzyżem jest w kolorze wiosennej zieleni. Wnętrze kościoła promieniuje wprost świeżością i pięknem.

 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, w projekt włączyli się wierni z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Firma wykonująca remont – Witold Kasprzyk, dokładała wszelkich starań i włożyła całe serce by kościół wyglądał pięknie. Ponadto niezwykle budujący jest fakt finansowego zaangażowania, gdyż aż 2/3 kosztów poniósł właśnie ten zbór. Decyzja o tym, by w taki sposób zaangażować się w poprawę estetyki wnętrza kościoła, była jednomyślna. Tym samym nasza Parafia zapłaciła zaledwie 1/3 wartości wykonanych prac. Aż chce się zacytować Psalmistę: „O jak dobrze i miło, gdy bracia w zgodzie mieszkają”.

 

 

 

 

 

 

   Remont Kościoła i Domu Parafialnego w Radomiu – I faza kiełkowanie

 

Na bieżąco informujemy o postępach w działaniach podjętych na rzecz remontu radomskiego kościoła. Dotychczas te postępy nie były spektakularne, gdyż polegały głównie na pracach związanych z opracowywaniem i tworzeniem szeregu różnych dokumentów. Ale jeżeli czegoś nie widać, to nie oznacza, że nic się nie dzieje. Najlepszym przykładem jest zasianie ziarna w ziemię. Przez pewien czas wydaje się, że nic się z nim nie dzieje. Jednak, każdy wie, iż zachowuje się ono zgodnie ze swoją naturą i w przewidzianym czasie zacznie kiełkować, rosnąć i wydawać plon.  
Nasz projekt o nazwie: „Rewitalizacja zespołu zabytkowych budynków Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Radomiu” wszedł w kolejną fazę. Można ją nazwać kiełkowaniem. Chodzi tu o ogłoszenie przetargu w celu wyłonienia wykonawcy, który dokona całego remontu. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej wyłoniony został ów wykonawca. Jest to radomska firma – Korporacja Budowlana DARCO. Firma ta złożyła najkorzystniejszą ofertę. Zaproponowała nie tylko najlepszą cenę, ale także długi, bo aż 15-to letni okres gwarancji na wykonane prace. Wykazała się odpowiednim doświadczeniem, gdy spojrzymy na kwestie renowacji obiektów zabytkowych.
W następstwie tego pewnego słonecznego dnia na zachodniej elewacji kościoła zaczęło rosnąć rusztowanie. Remont został więc rozpoczęty. W dniu składania do druku naszego informatora trwały intensywne prace. Skuto tynk na cokole kościoła. Odgrzybiono mury i rozpoczęto przygotowanie podłoża pod położenie tynków renowacyjnych. Wykonano też przeponę, czyli izolację poziomą fundamentów kościoła. W tym celu zastosowano metodę „Iniekcji Krystalicznej”. Opiera się ona na patencie autorstwa dr. Wojciecha Nawrota z Wojskowej Akademii Technicznej. Całość polega na tym, że ściany kościoła są nawiercone na głębokość od 40 do 120 cm. Otwory te występują co 12,5 cm. Następnie otwory są płukane, poczym wlewany jest środek iniekcyjny w skład którego wchodzi cement portlandzki, aktywator krzemianowy i woda. Sam aktywator jest jedyny i niemal niepowtarzalny. Wynika to z tego, iż jego skład jest dostosowany każdorazowo do obiektu. O jego składzie decyduje grubość ścian, rodzaj muru, stopień jego zawilgocenia i zasolenia, oraz przyczyna zawilgocenia i zasolenia. Środek ten ma tę właściwość, że jednocześnie zasklepia wywiercone otwory oraz pory w cegieł przez które podciągała dotychczas woda. Tworzy się nierozpuszczalny związek, który wypycha na zewnątrz sól, nagromadzoną przez lata w murach.
W poniedziałek 13 czerwca na dach kościoła weszli dekarze, którzy z precyzją zajmą się pracami na wysokościach, ale o tym już w następnym
RYB@K-u. Będziemy na bieżąco informować Was o rozwoju „wykiełkowanej rośliny”.

Zdjęcia z przeprowadzanego remontu znajdują się w zakłądce pod nazwą:

Promocja Projektu wspartego przez Unię Europejską.

Zapraszamy do obejrzenia!


   Remont kościoła – II faza wzrost

 

W poprzednim artykule pisaliśmy o wykiełkowaniu rośliny zwanej remontem kościoła i domu parafialnego. Teraz czas by opisać jej kolejną fazę, czyli wzrost. Roślina ta rozwija się powoli, ale skutecznie i aachwyca coraz bardziej swoim pięknem.
W minionym okresie został wymieniony dach kościoła. Niektóre belki z więźby dachowej zostały wymienione, a cały dach został odeskowany. Zniknęła stara blacha, a  jej miejsce zajęła nowa. Ta nowa, to materiał o niezwykłej trwałości zwany popularnie tytan – cynk. Jest to blacha cynkowa z dodatkiem miedzi i tytanu. Specjaliści przewidują, że jej trwałość, jako pokrycia dachowego, jest porównywalna z trwałością dachów miedzianych. Tym samym najbliższy remont dachu będzie potrzebny za jakieś sto lat. Całe pokrycie dachowe zamontowane jest bez użycia gwoździ. Elementy, czyli panele są odpowiednio łączone przez zaginanie, a wszystkie wykończenia, obróbki przy rynnach, wyłazie, na ogniomurach są lutowane. Dzięki temu, wyeliminowano do minimum zagrożenie korozją. Dach jest odpowiednio wentylowany. Cały proces układania pokrycia odbywał się przy doradztwie technicznym producenta materiału – firmy RHEIN CYNK.
Na początku września odsłonięte zostały ściany kościoła. Zdemontowano rusztowania z elewacji bocznych i przeniesiono je na wieżę. Teraz widać w pełnej okazałości urodę nowych elewacji. To uświadamia jak wiele uroku kryje w sobie radomski kościół. Na elewacjach położono specjalistyczne tynki renowacyjne. Całość została zaszpachlowana, a na następnie położono farby silikatowe. Farby, które znalazły się na elewacji mają tę ciekawą właściwość, że nie są elektrostatyczne. Tak więc nie powinien na nich osiadać pył, jak to ma miejsce w przypadku użycia farb emulsyjnych. Mają też właściwości samoczyszczące. Dzięki temu przez lata kościół będzie wyglądał świeżo. Wykonawca bardzo solidnie poreperował wcześniejsze pęknięcia na tynkach. Zostały one obrobione i zabezpieczone przed dalszym pękaniem. W tym celu użyto specjalnych mas klejących. Ich zadaniem jest nie tylko zakrycie dawnych pęknięć, ale również i nie dopuszczenie do powstawania nowych.
Trwa też remont na domu parafialnym. Prace rozpoczęły się od rozbiórki starych pomieszczeń i wywozu gruzu i śmieci nagromadzonych przez lata. Powoli kryty jest dach od strony podwórka, w którym znajduje się 6 okien połaciowych. Zrekonstruowana jest już połowa więźby dachowej. A niedługo prace powinny przenieść się na połać dachową od ulicy.
Dotychczasowe tempo prac wskazuje na to, że budynek kościoła zostanie wyremontowany przed końcem roku. Podobnie ma być w przypadku poddasza domu parafialnego. (cdn)


Zdjęcia znajdziesz w zakładce: Promocja Projektu wspartego przez Unię Europejską