Dzieci  

„Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie i nie zabraniajcie im, albowiem takich jest Królestwo Boże”.

Ew. Marka 10,14


Pan Jezus zawsze miał czas dla dzieci. Dla nich nigdy nie był zbyt zmęczony lub zajęty innymi ważnymi sprawami. Często stawiał dorosłym za wzór do naśladowania właśnie dzieci. Mówił: „Zaprawdę powiadam wam, ktokolwiek by nie przyjął Królestwa Bożego jak dziecię, nie wejdzie do niego”.


Przekazywanie Ewangelii od najmłodszych lat dzieciom jest bardzo ważne. To jeden z główniejszych punktów pracy w naszej Parafii. Ewangelia zwiastowana  dzieciom stanowi fundament w ich późniejszym życiu, a także kształtuje obraz przyszłej parafii.


W Radomiu podczas każdego nabożeństwa odbywają się zajęcia Szkółki Niedzielnej. Dzieci w trakcie drugiej pieśni podchodzą do stopni ołtarza, by odebrać światełko odpalone do głównej świecy. To jest symbol, że dzieci wyruszają na ciąg dalszy nabożeństwa, przeznaczony tylko dla nich, na Szkółkę Niedzielną. Dzieci są częścią kościoła, mają swój udział w nabożeństwie, właśnie poprzez uczestniczenie w Szkółce Niedzielnej. Dla niewtajemniczonych podpowiadamy, że szkółka to takie kazanie mówione językiem zrozumiałym dla dzieci, bardzo często ilustrowane obrazami. Szkółka to także czas prac plastycznych, które mają pomóc dzieciom zapamiętać główną myś
l przewodnią zwiastowania. Obecnie zajęcia prowadzą diak. Katarzyna Rudkowska i Jolanta Krupa.


W naszej parafii odbywają się także regularne lekcje religii. Dzieci spotykają się w tygodniu w wyznaczonych godzinach w kancelarii parafialnej, gdzie jest zarejestrowany pozaszkolny Punkt Katechetyczny. Lekcje religii to nie tylko czas przekazywania wiedzy biblijnej, ale także c
zas wspólnego śpiewu, modlitwy i przygotowań przedstawień na różne okolicznościowe spotkania parafialne. Przed pamiątką Zmarłych dzieci uczestniczą w szczególnej lekcji na cmentarzu. Tam mogą zobaczyć groby i usłyszeć o wielu zacnych parafianach, którzy przed laty tworzyli i  budowali naszą parafię. Lekcja ta ma także wymiar praktyczny, gdyż dzieci robią porządki wokół grobów radomskich duszpasterzy. Przynoszą kwiaty i zapalają symboliczne światełko. 


Dzieci biorą także czynny udział w świątecznych nabożeństwach, takich jak Święto Żniw, Boże Narodzenie, Święto Reformacji itp. Uświetnia
ją te nabożeństwa swoim śpiewem, wierszami, modlitwą, a także grą na instrumentach łącznie z organowymi utworami.


Dwa razy do roku  dzieci przygotowują wielkie przedstawienia. Stało się już nową tradycją w naszej parafii, że spotykamy się w czasie adwentu na Wieczorze Adwentowym, a w pierwszą niedzielę po Wielkanocy na Poranku Wielkanocnym. Każde z tych spotkań ma swój czar i klimat. W każdym główną część stanowi właśnie przedstawienie dzieci i młodzieży. Co roku można także zauważyć, że podnosi poziom tych wystąpień.

 

Na Wieczorach Adwentowych mogliśmy zobaczyć takie sztuki w wykonaniu dzieci:
„Zamieszanie w stajni” - Kurka swoim gdakaniem budzi zwierzęta i przynosi im ważną wiadomość: W naszej stajni, mają nocować dziś goście. Zwierzęta pod przewodnictwem krowy szykują się na przyjęcie nowych mieszkańców: Marii, Józefa i dzieciątka Jezus. Występują: krówka, baranek, kura, piesek i osiołek.


Niezwykły prezent” - Scenerię tworzy betlejemska stajenka (specjalnie zbudowana na tę okoliczność). Występuje zapracowany gospodarz, służąca Estera i zmęczeni podróżni, którzy szukają miejsca na nocleg, Anioł i pasterze. Największym przesłaniem tego przedstawienia jest to, że każdy stara się coś podarować nowo narodzonemu Jezusowi. Skąpy gospodarz, pasterze, nawet Estera.  A słowa anioła wypowiedziane z mocą na zakończenie, na długo utkwiły w naszej pamięci: „Estera podarowała Jezusowi to, co miała najcenniejsze – swoją owieczkę! A my co zamierzamy Jemu podarować? Nie stójmy z boku. Podarujmy Mu coś bardzo cennego – swoje życie!” 


 „Leśna afera” - Przestawienie to opowiada o zwierzętach w lesie,
które obudziły się rano i nie mogły odnaleźć części leśnych drzew. Postanawiają wyruszyć na ekspedycję i sprawdzić dlaczego ludzie wycinają choinki i co to za Święta Bożego Narodzenia. 

 

Na Porankach Wielkanocnych dzieci wzięły udział w takich przedstawieniach:
„Poranek Wielkanocny” - Widzowie, za sprawą małych artystów byli światkami Zmartwychwstania Jezusa. Mogli zobaczyć kobiety śpieszące do grobu, by namaścić ciało Jezusa i posłuchać rozmowy uczniów niedowierzających, że rzeczywiście Jezus Wstał z Martwych.
„Pusty grób” - Miejscem akcji jest pałac na
miestnika Poncjusza Piłata oraz wejście do grobu Jezusa. W przedstawieniu możemy podziwiać grę: Piłata, Arcykapłana Kajfasza, Faryzeusza Szymona, trzech rzymskich żołnierzy i anioła.
„Sen Hani” - To opowiadanie o małej, współczesnej dziewczynce H
ani, która przenosi się w śnie do czasów biblijnych a z nią i cała widownia...

To wielka radość oglądać nasze, parafialne dzieci w tak wielu przedstawieniach. Cieszymy się, że nam rosną tacy artyści. Szczególnie, że widać na ich twarzach wielkie zaangażowanie podczas odgrywania ról, a także dużą chęć nauki, a czasem i własną interpretację odgrywanej przez siebie roli. Nadmienić tu należy, że w rolę reżysera i scenografa wciela się pani pastorowa.


Z niecierpliwością czekamy już na następne przedstawienia.
A osoby odwiedzające naszą stronę internetową będziemy na bieżąco informować o kolejnych wyczynach małych artystów.