Nasza Młodzież  

Przyszłością każdej parafii jest jej młodzież. To oni, gdy kiedyś dorosną przejmą pałeczkę od swoich dziadków i rodziców. W przyszłości będą stanowić o istnieniu parafii. Dlatego praca z młodzieżą, podobnie jak z dziećmi, stanowi niezwykle ważny element w całości działań wspólnoty. Efektem tej pracy ma być przywiązanie młodych ludzi do ich rodzinnej parafii i Kościoła, czyli naturalna wymiana pokoleniowa. Nasza młodzież chętnie korzysta z tego, co oferuje im parafia: lekcje religii mające regularnie miejsce w domu parafialnym. Wspólne wyjazdy integracyjne - bierze udział w Ogólnopolskich Zjazdach Młodzieży (Skoczów, Toruń, Piotrków Trybunalski, Jawor, Białystok). Na zjazdach tych radomska młodzież, choć nieliczna, pojawia się regularnie. Zawiązuje nowe znajomości i przyjaźnie. Są one często kontynuowane na obozach wypoczynkowych organizowanych przez Kościół. Regularnie uczestniczy także w Diecezjalnych Rekolekcjach Pasyjnych mających miejsce w siedzibie Diecezji w Łodzi. Olimpiady Młodzieży Ewangelickiej to kolejna okazja by wspólnie wyjechać, poznać innych młodych sportowców, spróbować swoich sił w różnych konkurencjach.
Oprócz udziału w imprezach ogólnopolskich i diecezjalnych miały miejsce wspólne wyjazdy parafialne. Między innymi dwukrotnie na Śląsk Cieszyński, by uczestniczyć w nabożeństwie w Święto Bratniej Pomocy Gustawa Adolfa. Nabożeństwa te mają miejsce na stoku góry Równica niedaleko Ustronia i są  nawiązaniem do czasów kontrreformacji, kiedy to Kościół ewangelicki prześladowany w tamtym rejonie działał w ukryciu. Nabożeństwa wtedy odbywały się w lasach, w miejscach niedostępnych dla osób postronnych. Ołtarzem był leśny kamień.

 

Młodzież nasza regularnie bierze udział w spektaklach wystawianych zwyczajowo dwa razy do roku - na Adwent i na Wielkanoc. Autorem i reżyserem tych spektakli w głównej mierze jest diakon Katarzyna Rudkowska. W wykonaniu młodzieży mogliśmy zobaczyć takie przedstawienia jak:

Bramy nieba i płomienie piekła” - Katastrofa lotnicza. Mąż z żoną stoją w obliczu śmierci. To widowiskowe przedstawienie opowiadające o rozpoczynaniu życia wiecznego w bramach nieba lub w płomieniach piekła.

„Barabasz” - To historia opowiadana i zarazem malowana na wielkiej tablicy (skateboard).  Bohaterem historii jest Barabasza, który został wypuszczony na wolność w zamian za Jezusa.

„Wczasy w Jerozolimie” - to przedstawienie kukiełkowe, którą każdy wykonał własnoręcznie. Opowiada o rodzinie Jakubowskich, którzy wybrali się na wczasy do Jerozolimy i tam próbują zgłębić historię ich krewnego, Jezusa z Nazaretu.

Leśna afera”  i „Sen Hani” - To przedstawienia odegrane przez młodzież przy udziale mniejszych dzieci. Opis przedstawień można znaleźć w zakładce dzieci. Zapraszamy!


„Ballada o krzyżu” - to historia babci Janki, która wiecznie skarży się na swój ciężki los. Nagle spotyka anioła, który pozwala jej zamienić swój krzyż na inny. Babcia Janka próbuje  wiele razy, ale każdy krzyż stwarza jakąś niedogodność. W końcu znajduje gdzieś w kącie mały drewniany krzyż, który okazuje się być jej własnym krzyżem, który od początku życia niesie na swoich ramionach.


„Porcelana z Rosenthal” - To przedstawienie opisujące losy pewnej nowobogackiej rodziny. Rodziny, która przeglądając katalogi biur podróży, planuje wyjazd na Święta Bożego Narodzenia. Nieoczekiwane zachowanie córki, wprawia ich w zdumienie. Oto ich Zosia chce te święta spędzić w domu. Chce razem z nimi ubierać choinkę, piec ciasteczka, pójść do kościoła. Nawet ma plany, by na wieczerzę wigilijną zaprosić babcię. Padają słowa, które tłumaczą tytuł przedstawienia: „Kochanie, ależ to nie realne! Rodziny z naszą pozycją społeczną wyjeżdżają z domu na święta. Zresztą święta w domu, to strasznie dużo pracy. (...) Zosiu, to nie możliwe. Nasz dom nie jest przystosowany dla osób starszych. Są tu schody, nie mamy podjazdów... No i sama kolacja wigilijna, jak to sobie wyobrażasz? Osoby starsze nie mogą jeść wszystkiego, a ponadto musielibyśmy kupić nową zastawę stołową. Bo nasza świąteczna zastawa z manufaktury Rosenthal model Pompadur w rękach babci mogłaby się potłuc!...”  Ale nie czas i pora, by opowiadać tu całe przedstawienie, po prostu trzeba było je obejrzeć! 

 

Nasza młodzież śpiewa w chórze parafialnym, a także prowadzi zajęcia Szkółki Niedzielnej. Jednym, słowem mówiąc jest przemiła i z chęcią przyjmie do swojego grona, tych, którzy będą chcieli włączyć się we wspólną pracę.