2022-12-09

185 lat Kościoła w Kielcach


Mimo bogatego w wydarzenia reformacyjne wieku XVI-ego na Kielecczyźnie, tradycje ewangelickie w Kielcach sięgają zaledwie końca XVIII stulecia.

Pierwszymi kieleckimi ewangelikami byli m.in. pracownicy-specjaliści rozwijającego się dynamicznie przemysłu górniczego i hutniczego, a od 1816 roku sprowadzeni z Niemiec profesorowie, założonej właśnie przez ks. Stanisława Staszica Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach.

Po kilku latach oczekiwań, dokładnie dnia 10 marca 1835 roku ówczesne władze wydały zezwolenie na budowę kościoła i domu parafialnego. Kościół poświęcono 3 grudnia 1837r. Został wybudowany na działce podarowanej Parafii przez Jana Kellera – naczelnika poczty.

W tym czasie w Kielcach pracowała już - wybrana znacznie wcześniej - Rada Parafialna, a w mieście przebywał zatrudniony na stałe duchowny. Istnienie Parafii stało się faktem.

Kościół zbudowano wg. projektu inż. arch. Karola Meyzera (członka ówczesnej Rady Parafialnej) w stylu klasycystycznym. W tym samym czasie wybudowano dom pastora na rogu ulic Sienkiewicza i Hipotecznej.

 

Obchody Jubileuszu 185 lat kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Kielcach:

3 grudnia - Koncert Kolęd

Wykonawcy: Emilia Bałaga - sopran, fortepian

Ireneusz Wąsik - fortepian

Aniela Rudkowska - taniec

Chór Ewangelicki im. O. Kolberga w Radomiu

 

4 grudnia - Wykład prof. Jerzy Sojka "Co zmieniła Reformacja? Co wyróżnia protestantów?"

Wieczór autorski - Koncert Tomasz Żółtko


OSTATNIE